🎧 Pierwszy w Polsce Newsletter do Słuchania. Przetestuj nową formę komunikacji!💥
Newsletter Audio? TAK! Jako pierwsi w Polsce wprowadzamy nową formę audio! Teraz możesz być na bieżąco z najświeższymi informacjami, słuchając ich kiedy chcesz i gdzie chcesz.
Cześć! Dzisiaj wielki dzień! 💥
Jako pierwsi w Polsce, zmieniamy tradycyjną formę newslettera na coś zupełnie nowego – newsletter do słuchania! Teraz możesz być na bieżąco z najświeższymi informacjami, słuchając ich w swoich ulubionych słuchawkach. Czy to nie rewolucja 🚀
Oczywiście jeżeli wolisz, dalej możesz nas czytać, ale wiemy, że miłośnicy podcastów preferują formę audio. Zobacz, jak nam to wyszło i koniecznie podziel się swoją opinią. 😊
Posłuchaj newslettera w wersji AUDIO! 🎧
W tym wydaniu mamy dla Ciebie klasycznie: kilka newsów z branży podcastingu, ciekawy raport o wzroście popularności podcastów na świecie, a także wstęp do case study jednej z naszych wyjątkowych realizacji - współpracy z Muzeum POLIN.
Hot newsy z branży podcastów 🚀
1️⃣ Wiesz już może o Perplexity? Jeśli nie, to koniecznie musisz to sprawdzić! Perplexity to wyszukiwarka oparta o sztuczną inteligencję, która robi coś niesamowitego - zadajesz jej pytanie, a ona w mig zbiera wszystkie potrzebne informacje i - co najważniejsze - podaje Ci linki, na których bazuje. To odróżnia ją na przykład od popularnego Chat GTP, który lubi powoływać się na nieistniejące źródła i czasami podaje nierzetelne informacje. 😕
Ale do rzeczy! Teraz Perplexity ma swój własny podcast i to nie byle jaki - napisany przez sztuczną inteligencję. Mimo że dopiero co wystartowali z odcinkami, już zawładnęli TOP Spotify! To naprawdę robi wrażenie. Posłuchaj i oceń samodzielnie.
2️⃣ Czy wiesz, że Apple wprowadziło transkrypcje dla Apple Podcasts? Nowa funkcjonalność ogromnie ułatwia dostęp i nawigację po platformie. Teraz możesz czytać pełny tekst odcinka, wyszukiwać wybrane słowa i słuchać podcastu od wybranego momentu. To oczywiście pomocne dla wszystkich, ale przede wszystkim zbawienie dla osób z problemami słuchu. Transkrypcje są dostępne dla podcastów w językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim i niemieckim. Przetestuj!
Zobacz, co pisze dziennikarka New York Timesa o reportażach audio 🎧
Przeczytaj koniecznie mini wywiad z dziennikarką New York Timesa.
Annie Correal to niezwykła postać w świecie dziennikarstwa, która manewruje między różnymi formami mediów, od relacjonowania z gorących ulic Ameryki Południowej po pracę w zaciszu biura Timesa w Andach. Jej bogate doświadczenie w reportażu dźwiękowym pozwala jej podejść do wywiadów z niezwykłą perspektywą, malując barwne opisy, które wnikają w umysły jej słuchaczy.
Mimo wyzwań związanych z balansem między dźwiękiem a słowem pisanym, Annie jest przekonana, że rdzeń dziennikarstwa pozostaje niezmieniony. Niezależnie od tego, czy tworzy narrację dla podcastu, czy pisze artykuł dla The Times, jej celem zawsze jest przekazanie historii w najbardziej przekonujący sposób.
Temat wywiadu jest bardzo na czasie. My również zauważamy rosnący trend form audio-video. Coraz częściej nagrywamy i słuchamy, a rzadziej piszemy i czytamy.
Raport: Podcasty zastępują tradycyjne media we wszystkich pokoleniach! 📊
Według raportu firmy badawczej KS&R ponad jedna czwarta osób z pokolenia Z i ponad jedna trzecia Millenialsów słucha podcastów każdego dnia. Ale wiesz, co jest najlepsze? Od kiedy zaczęli słuchać podcastów, aż 28% z nich ogląda mniej telewizji, 24% rzadziej korzysta z mediów społecznościowych, a jedna trzecia przyznaje, że teraz mniej czasu poświęca na gry wideo.
Badanie wykazało również, że różne grupy wiekowe mają swoje ulubione gatunki podcastów. Na przykład Gen Z lubi komedie i tematy popkulturowe, podczas gdy Millenialsi, chociaż też preferują komedie, są również zainteresowani podcastami kryminalnymi. A co z pokoleniem X i tzw. Boomersami? Te grupy najbardziej interesują informacje ze świata i polityka.
Case Study x Muzeum POLIN x Studio PLAC 🍀
Na zakończenie chcemy pochwalić się jedną z realizacji, która ma dla nas szczególną wartość. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wraz z naszą agencją podcastową Studio PLAC zrealizowało serię angażujących społecznie podcastów. Seria podcastów "Nie bądź obojętny" ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem obojętności.
Poprzez analizę współczesnych zdarzeń, podkreśla konsekwencje społeczne braku reakcji na krzywdę. Przyglądając się reakcjom na tragedie, takie jak powstanie w getcie warszawskim, widzimy, jak bezczynność i obojętność mogą stwarzać zagrożenia. Podcast skłania do zastanowienia się nad potrzebą zaangażowania społecznego i działania prospołecznego we współczesnym świecie.
Zobacz Case Study Muzeum POLIN x Studio PLAC
No to by było na tyle!
Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, nie krępuj się do nas napisać. Śledź też nas na Instagramie i koniecznie zajrzyj na naszą stronę.
Chcesz stworzyć podcast?
Dziękuję za Twoją uwagę!
Zespół Studia Plac 🔴